25.01.2022

Як не "згоріти" на роботі?

Тема професійного вигорання педагогів є актуальною, адже вони щодня стикаються з високою емоційною напругою. Як себе захистити та як боротися з вигоранням? Про це 25 січня говорили керівники гуртків закладів загальної середньої та позашкільної освіти під час вебінару "Подолання професійних стресів та профілактика професійного вигорання", який на численні запити провела Наталія Ніколайчук, консультант Центру професійного розвитку педагогічних працівників.

Педагогічне вигорання завжди розглядається і трактується лише з негативного боку. І, звичайно, на це є конкретні причини, адже, коли людина перебуває у такому стані, це відбивається на виконанні нею своєї діяльності, на відносинах із колегами, дітьми й близькими людьми, незадоволеності собою, слідом за чим іде тривога, депресія і неадекватне емоційне реагування на звичайні життєві ситуації. Але, не звертати увагу на позитиви, які супроводжують цей стан, було б неправильно. Плюси емоційного вигорання в тому, що воно дозволяє людині економно і дозовано використовувати свої енергетичні ресурси.

Метою заходу було: підвищення рівня поінформованості педагогів щодо синдрому педагогічного вигорання; сприяти розвитку навичок подолання негативних емоційних станів; створення умов для психологічного розвантаження педагогів; опрацювання методів профілактики синдрому "емоційного вигорання"; інформування про сучасні техніки й прийоми стабілізації емоційного стану педагогів; опанування елементарними прийомами релаксації та аутотренінгу.

Сподіваємося, що керівники гуртків винесли для себе корисне правило - важливо навчитись звертати увагу на позитивні моменти життя і вміти бути вдячними за них. Негативне запитання "За що?" бажано перетворювати на позитивне - "Для чого?". Якщо з таких позицій підходити до життєвих ситуацій, то вони перестають сприйматися як проблеми. Пам’ятайте, що подібне притягує подібне: чим ми цей світ наповнюємо через думки, емоції, вчинки, те до нас і повертається.